SZKOŁA

UCZNIOWIE

RODZICE

STRONA PATRONA

PROJEKTY

Projekt1

Informator o Łosiowie

Informacje ogólne

Łosiów wchodzi w skład gminy Lewin Brzeski, która należy do powiatu brzeskiego znajdującego się w zachodniej części województwa opolskiego. Łosiów zajmuje północno zachodnią część gminy. Gmina Lewin Brzeski położona jest na styku dwóch mezoregionów Równiny i Doliny Kłodzkiej.

Położenie

Łosiów położony jest na 17° długości wschodniej i 50° i 45’ szerokości północnej. Wioska położona jest przy kolejowym szlaku komunikacyjnym oraz przy głównej trasie A4.

Klimat

Łosiów należy do klimatu umiarkowanego o dużym wpływie odmiany tego klimatu, zwanego morskim. Średnia temperatura roczna w naszym regionie wynosi 8°C. Charakteryzuje go stosunkowo krótki okres zimy, trwa ona około 2 miesiące. Lato w tym regionie charakteryzuje się długim okresem trwania i jest umiarkowanie ciepłe.

Gleby

Region położony jest na pokładzie iłów trzeciorzędowych, które zalegają na głębokości kilku do kilkunastu metrów pod warstwą piasków i żwirów polodowcowych. Łosiów posiada dość żyzne gleby. Przeważają tu gleby III klasy bonitacyjnej. Najwięcej jest tu gleb zaliczanych do pseudo bielic zdegradowanych o dużej zawartości próchnicy z domieszką lessu.

Flora

Pierwotnie tereny Łosiowa były pokryte lasem liściastym z domieszką drzew iglastych. Obecnie występuje tu flora terenów uprawnych, gdyż lasy występują tu sporadycznie i mają charakter wysypowy.

Fauna

Świat zwierzęcy dostosowany jest do panujących warunków roślinnych i klimatycznych. Przeważają tu zwierzęta, dla biocenozy, pól uprawnych. Największym zwierzęciem na tutejszych terenach jest sarna. Ponadto występują tu jeszcze zające, dziki, dużo gryzoni, zwierzęta drapieżne takie jak: lisy, kuny domowe, tchórze. Prezentuje się tu również liczne ptactwo a najcenniejszym okazem jest orzeł bielik występujący w okolicy

Historia

Pierwsza wzmianka historyczna o naszych ziemiach pochodzi z 1189 roku. Z tych czasów pochodzi również silny ruch lokacyjny, czyli przeobrażenie i tworzenie nowych miejscowości, połączone z budową kościołów i zmianami w sposobie gospodarowania. Pod koniec XII w. książę Henryk Brodaty sprowadza na naszą ziemię Joannitów. Około roku 1207 Łosiów staje się siedzibą - „Komandorią” Zakonu Maltańskiego

W 1238 książę Henryk Brodaty osadza Łosiów na prawie niemieckim. W tym dokumencie przedstawiony jest on jako „Lossowe”, a poprzednio miejscowość nosiła nazwę „Mlodossouiz”. W roku 1534 mieszkańcy Łosiowa i zakonnicy przeszli na luteranizm, jednak tan stan rzeczy nie trwał długo. W roku 1788 ewangeliccy mieszkańcy Łosiowa wznoszą osobny kościół, który został rozebrany z niewiadomych przyczyn po 1945 roku. W 1810 następuje sekularyzacja zakonu.

Właścicielem majątku zostaje pruski generał hrabia Ludwig York von Wartenburg. Następnie właścicielem Łosiowa został Heinrich von Reuk, a po nim kolejno Johan Gotfried Brieger oraz rodzina Moll z Brzegu. Przed II wojną światową na terenie Łosiowa znajdowała się fabryka kafli, dwie szkoły: ewangelicka i katolicka, szpital, poczta, kilka sklepów, restauracja, wiatrak, stacja kolejowa i benzynowa.

Projekt wykonała Gabriela Moskal

 

(C) Copyright 2006 Gimnazjum w Łosiowie

Strona główna | Przydatne linki| kontakt