SZKOŁA

UCZNIOWIE

RODZICE

STRONA PATRONA

PROJEKTY

Statut Gimnazjum w Łosiowie im Polskich Noblistów.

 

 

ROZDZIAŁ XII

 

Uczniowie szkoły

 

§ 140. Zasady rekrutacji do Gimnazjum w Łosiowie im. Polskich Noblistów.

1.  Podstawę prawną rekrutacji stanowią:

a)   Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. nr 67, poz. 329 z późn. zm.).

b)  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232).

c)   Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. ( art.9 ust2 i art.10 ust.1 i 9) o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2014r. poz.7).

d)  Zarządzenie nr 4 Opolskiego Kuratora Oświaty z dnia 24 lutego 2014r., zmieniające zarządzenie nr 3 Opolskiego  Kuratora Oświaty  w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół dla młodzieży, w tym gimnazjów.

e)  Statut Gimnazjum w Łosiowie im. Polskich Noblistów.

2.  Zasady ogólne:

2.1. W pierwszej kolejności do klasy pierwszej Gimnazjum w Łosiowie im. Polskich Noblistów przyjmowani są laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8.

2.2. Następnie do Gimnazjum w Łosiowie przyjmowani są uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły, oraz w miarę wolnych miejsc, uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły na zasadach określonych w pkt.4.

2.3. Uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły przyjmowani są z urzędu, na podstawie zgłoszenia rodziców (prawnych opiekunów) oraz świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Przyjęcie ucznia odbywa się według procedury opisanej w pkt. 3.

2.4. Dbając o wyniki nauczania, do danej klasy pierwszej będą uczęszczać uczniowie o zróżnicowanym poziomie intelektualnym (uwzględnione będą opinie PPP i świadectwa klasy VI).

2.5. Liczbę miejsc w klasach pierwszych ustala Dyrektor Gimnazjum na podstawie arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez Organ Prowadzący szkołę.

3.  Procedura przyjmowania uczniów zamieszkałych w obwodzie szkoły:

3.1. Potwierdzenie zamieszkania w obwodzie szkoły następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie ewidencji ludności.

3.2. Rodzice (prawni opiekunowie) kandydatów do szkoły obowiązani są złożyć w terminie od 14 marca - 30 kwietnia roku kalendarzowego, w którym ubiegają się o przyjęcie ich dzieci do gimnazjum, wniosek o przyjęcie do szkoły.

3.3. Kandydaci są zobowiązani dostarczyć do sekretariatu szkoły potwierdzoną kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, kopię zaświadczenia o wynikach sprawdzianu po szkole podstawowej, 1 zdjęcie legitymacyjne -do 3 lipca danego roku kalendarzowego.

1.4. Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie następuje w terminie do dnia 4 lipca danego roku kalendarzowego,

1.5. Potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia do Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie powinno nastąpić do dnia 7 lipca danego roku kalendarzowego, do godz. 15.00, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu szóstoklasisty oraz zdjęcia legitymacyjnego (w przypadku osób podlegających dodatkowemu postępowaniu rekrutacyjnemu).

1.6. Ogłoszenie listy osób przyjętych i nieprzyjętych do Gimnazjum nastąpi do dnia 8 lipca danego roku kalendarzowego, do godz. 13.00.

1.7. Dodatkowe postępowanie rekrutacyjne dla absolwentów Szkoły Podstawowej, którzy nie przystąpili do sprawdzianu w terminie, nastąpi w dniach 25sierpnia - 27 sierpnia danego roku kalendarzowego. Obowiązuje wtedy dokumenty wymienione w pkt 3.5.

1.8. Ostateczny termin ogłoszenia list uczniów przyjętych do Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie upływa 29 sierpnia danego roku kalendarzowego.

2.  Procedury przyjmowania uczniów zamieszkałych poza obwodem szkoły:

1.1. Uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci do Gimnazjum w miarę wolnych miejsc, zgodnie z kryteriami przyjmowania uczniów spoza obwodu szkoły ( §140 pkt4.2.), na podstawie wniosku rodziców (opiekunów prawnych) o przyjęcie do szkoły, świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu po klasie VI, które należy złożyć w terminie14 marca-30 kwietnia danego roku kalendarzowego lub do 27sierpnia br. zgodnie z pkt. 3g.

1.2. W przypadku większej liczby kandydatów spoza obwodu Gimnazjum listę przyjętych ustala się, biorąc pod uwagę liczbę punktów uzyskanych w wyniku rekrutacji.

1.3. Komisja Rekrutacyjna nalicza punkty w następujący sposób:

1.3.1.   Punktowana jest średnia ocen końcowo rocznych mnożona przez 10 (max. 60pkt.).

4.3.2.   Punktowane są oceny z języka polskiego, jednego języka obcego nowożytnego, matematyki i przyrody (max. 24 pkt).

4.3.3.   Komisja przyznaje punkty zgodnie z liczba punktów uzyskanych na sprawdzianie po szkole podstawowej (max. 40 pkt.).

4.3.4.   Ocenie z zachowania przypisana jest liczba punktów: wzorowa-6. Bardzo dobra-5, dobra-4, poprawna-3.Punktowana jest końcowo roczna ocena z zachowania mnożona przez 2 (max. 12 pkt.) W przypadku oceny nieodpowiedniej lub nagannej przyjęcie ucznia może nastąpić jedynie w wyniku konsultacji Komisji Rekrutacyjnej z Radą Pedagogiczną szkoły.

4.3.5.   Dodatkowe punkty przyznawane są za udokumentowane osiągnięcia ucznia:

Ø  Na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim (jedno, najważniejsze)-max. 10 pkt.

Ø  Na szczeblu miejskim, gminnym lub miejsko-gminnym( jedno, najważniejsze)-I miejsce-6 pkt., II miejsce-4pkt, III miejsce-2pkt.

4.3.6.   Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania postępowaniu rekrutacyjnym wynosi 152.

4.4. W pierwszej kolejności do Gimnazjum Im. Polskich Noblistów w Łosiowie przyjmowani są laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim.

4.5. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej ilości punktów, w pierwszej kolejności przyjęty zostanie uczeń, który w punktach uzyskał większą ilość punktów w pkt.4.3.1.; 4.3.2; 4.3.4

4.6. Minimalna liczba punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacyjnym w danym roku podawana będzie na liście kandydatów.

4.7. W przypadku ucznia o znaczącym procencie nieobecności w szkole macierzystej (ponad 50%), wymagającego przeprowadzenia egzaminów klasyfikacyjnych, Dyrektor może odmówić przyjęcia do Gimnazjum w Łosiowie.

4.8. W przypadkach szczególnie uzasadnionych ( np. niepełnosprawność kandydata ,orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego) dyrektor, kierując się dobrem dziecka, może odstąpić od podanych kryteriów.

5.  Komisja Rekrutacyjna.

a)    Rekrutację do Gimnazjum prowadzi Szkolna Komisja Rekrutacyjna powołana przez Dyrektora spośród nauczycieli szkoły.

b)    Z prac Komisji sporządza się protokół.

c)    Komisja Rekrutacyjna ogłasza  ostateczną listę uczniów, zgodnie z zarządzeniem Opolskiego Kuratora Oświaty, do dnia 29 sierpnia danego roku kalendarzowego.

d)    Rodzicom(opiekunom prawnym) kandydatów przysługuje prawo do złożenia pisemnego wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

e)    Uzasadnienie sporządza Komisja Rekrutacyjna w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodziców( prawnych opiekunów).

f)     Rodzice( prawni opiekunowie) mogą wnosić do Dyrektora Gimnazjum o odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Obowiązuje forma pisemna.

g)    Dyrektor rozpatruje w/w odwołanie terminie 3 dni od otrzymania.

h)    Decyzja Dyrektora jest ostateczna.

6.  Działania informacyjne.

a)     Przed terminem rekrutacji Dyrektor Gimnazjum organizuje zebrania informacyjne dla Rodziców uczniów klas VI. Celem zebrań jest:

·       zapoznanie z zasadami rekrutacji,

·       prezentacja warunków pracy szkoły,

·       zebranie opinii dotyczących oczekiwań Rodziców.

b)    W Gimnazjum organizuje się akcję „Otwartych drzwi”, której celem jest przybliżenie nowej szkoły uczniom.

c)     Lista podręczników zostanie ustalona i wywieszona na tablicy ogłoszeń w Gimnazjum po zakończonej rekrutacji. Szczegółowych informacji o rekrutacji udziela Sekretarz Gimnazjum – osobiście lub telefonicznie, w godzinach urzędowania.

§ 141. Warunki i tryb przechodzenia uczniów do Szkoły z innych typów szkół regulują odrębne przepisy.

§ 142. Nagradzanie uczniów.

1.  Nagrody lub kary uczeń może otrzymać na wniosek:

·           wychowawcy,

·           nauczyciela przedmiotu,

·           rady pedagogicznej,

·           dyrektora szkoły,

·           innego pracownika szkoły,

·           rady rodziców,

·           samorządu szkolnego.

2.  Uczeń może otrzymać nagrody za:

·         pilną naukę,

·         wzorowe zachowanie.

·         wybitne osiągnięcia,

·         aktywną pracę społeczną.

3.  Nagrody mogą być następujące:

a)      pochwała wychowawcy lub innego nauczyciela wobec uczniów całej klasy,

b)     pochwała udzielona przez dyrektora szkoły wobec wszystkich uczniów szkoły, np. na apelu,

c)      dyplom uznania,

d)     nagroda rzeczowa,

f)       list pochwalny do rodziców ucznia,

g)     świadectwo z wyróżnieniem,

h)     wpis do „Złotej Księgi Uczniów".

4.  Uczeń może być nagrodzony jedną lub kilkoma nagrodami.

5.  Za łamanie Kodeksu Ucznia uczeń może być ukarany.

6.  Kary mogą być następujące:

a)      upomnienie udzielone przez wychowawcę klasy lub innego nauczyciela,

b)      naganą wychowawcy klasy,

c)      upomnieniem dyrektora szkoły,

d)      naganą dyrektora szkoły,

e)      pisemne powiadomienie rodziców wysłane przez wychowawcę lub dyrektora szkoły o nagannym zachowaniu ucznia,

f)       przeniesienie ucznia do równoległej klasy,

g)      inne formy uzgodnione z rodzicami i pedagogami szkolnymi, np.

·            rozmowa zespołu wychowawczego z uczniem,

·            zakaz udziału w imprezach klasowych lub szkolnych, wycieczkach, zawodach sportowych (nie dłuższy niż 5 miesięcy).

7.  O każdej formie kary lub nagrody udzielonej uczniowi rodzic ma prawo być powiadomionym.

8.  Od każdej formy kary uczeń może się odwołać pisemnie do dyrektora szkoły, za pośrednictwem wychowawcy, pedagoga, Rzecznika Praw Ucznia lub rodziców w terminie 3 dni od daty uzyskania wiadomości o ukaraniu.

9.  Odwołanie powinno być rozpatrzone w terminie 7 dni od jego wniesienia.

10.  Kara zostaje wymierzona na czas określony, po którym można ją anulować.

 

 

powrót

 

 

(C) Copyright 2006 Gimnazjum w Łosiowie

Strona główna | Przydatne linki| kontakt